Guilderland Central School District

Minutes for Regular Meeting of the Board of Education

October 4, 2016

High School - LGI Room

7:00 PM

 

 

Executive Session

A.              Exec Session Roll Call

Executive Session Roll Call

 

Catherine Barber – Present

Barbara Fraterrigo – Present

Christine Hayes – Present

Christopher McManus – Present

Colleen O’Connell – Present

Seema Rivera – Present

Allan Simpson – Present

Judy Slack – Present

Gloria Towle-Hilt - Present

B.              Proposed executive session, subject to Board approval.

The Board entered into executive session to discuss the following matters: 

 

1.               the medical and/or employment history of a particular person

2.               matters leading to the potential tenure appointment of particular individuals

3.               the employment contract of a particular employee.

RESULT:              ADOPTED [UNANIMOUS]

MOVER:              Seema Rivera, Board Member

SECONDER:              Allan Simpson, Board Member

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Simpson, Slack, Towle-Hilt

Call to Order

Attendee Name

Title

Status

Arrived

Linda Livingston

District Clerk

Present

 

Teresa Gitto

Board Member

Present

 

Catherine Barber

Board Member

Present

 

Barbara Fraterrigo

Board Member

Present

 

Christine Hayes

President

Present

 

Christopher McManus

Vice President

Present

 

Seema Rivera

Board Member

Present

 

Allan Simpson

Board Member

Present

 

Judy Slack

Board Member

Present

 

Gloria Towle-Hilt

Board Member

Present

 

 

High School Student Representative

High School Student Representative, Bella Smith, updated the Board of Education on activities at the high school including:

·      Auditions for the fall play “To Gillian on Her 37th Birthday” began on September 13,

·      Homecoming week was September 19-23,

·      The college fair was held on September 27, over 100 colleges were represented,

·      Open house was on September 29, and

·      Winter sports sign ups have begun.

Consent Items

Allan Simpson abstains from the minutes of September 13, 2016 only.

RESULT:              ADOPTED [8 TO 0]

MOVER:              Barbara Fraterrigo, Board Member

SECONDER:              Judy Slack, Board Member

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Slack, Towle-Hilt

ABSTAIN:              Simpson

A.              Minutes of September 13, 2016

A.              Board of Education - Regular Meeting - Sep 13, 2016 7:00 PM

B.              CPSE & CSE Recommendations

C.              Personnel Action

A.              Personnel Action October 4, 2016

*A.              Appointments - Instructional and Probationary

BE IT RESOLVED, that the Board of Education of the Guilderland Central School District hereby accepts the recommendation of the Superintendent to appoint the following instructional employees.  Eligibility for tenure as a classroom teacher or building principal is contingent upon his/her successful completion of the probationary term and having received composite or overall APPR ratings of either “Effective” or “Highly Qualified” in at least three of the four preceding years, and a rating higher than “ineffective” in the final year of the probationary period.

1.              Jennifer Estes, as a probationary school counselor at Westmere Elementary School, effective September 1, 2016 for a three (3) year term tentatively scheduled to conclude on August 31, 2019. Ms. Estes holds school counselor, permanent certification.  This change in probationary appointment recognizes Ms. Estes’ prior tenure. 

 

*B.              Appointments - Instructional - Not Probationary

BE IT RESOLVED, that the Board of Education of the Guilderland Central School District hereby accepts the recommendation of the Superintendent to appoint the following instructional employees:

1.              Middle School Co-Curricular Advisor(s) 2016-17

BE IT RESOLVED, that the Board of Education of the Guilderland Central School District hereby accepts the recommendation of the Superintendent to appoint the following co-curricular advisor(s):

Stipended Positions:

Chamber Strings                                                        Kristy Dame

Charlotte Award (shared position)                            Lisa Lehman & Sandra Stedge

Future  Cities (2 positions)                                          Max Corbett & Sheila Sarrafizadeh

Jazz Ensemble                                                        Jason Utter

Junior Honor Society (shared position)                            Melissa Abbasi & Dan Rausch

MASK Director                                                        Steve Suriano

MASK Music Director                                          Terri Mewhorter

MASK Producer                                                        Shannon O’Mahony

Math Counts (shared position)                                          Caley Dalpe & Susan Yagielski             

Organic Garden                                                        Christina Jager

Peer Mentor                                                                      Dan Rausch

Select Band                                                                      Alexis Ziomek

Select Choir                                                                      Terri Mewhorter

Stage Band                                                                      Lori Hershenhart

Student Council (2 positions)                                          Michele Crisafulli & Jamie Mullins

TV New Studio                                                        Maura Nichols

Yearbook (2 positions)                                          Matt Ball & Larry Tuxbury

 

Non-stipended Positions:             

8th Grade Advisor -                                           TBD

Astronomy Club -                                           Carol Kelly

Best Buddies -                                           Liz Albright & Colleen Ryan

Chess Club-                                                         Rob Flynn

Community Service Club -                             Charlie Cahill

Crochet Club -                                          Carol Kelly 

FMS Gay/Straight Alliance -                             Maureen Pokal

Guilderland Animal Protection Society (GAPS) - Jen Margosian, Patrice Spring & Jen Ford,

Guilderland Outdoor Club -                             Jen Ford & Carol Kelly

International Club -                                          Melissa Broderick & Lisa Osterhout

Intramural Sports -                                           Frank Cacckello, Kim Buckley, Jen Ficarra & Sean McConaghy

Junior Ski Club -                                           Dennis Ball & Marty Curro

Locker CleanOut Team-                             Alicia Malanga & Renee Panetta

MASK Set Construction Club -               Shannon O’Mahony

Origami Club -                                           Christine Huestis

Pokemon Club -                                           Libbie Chadwick, Christine Huestis & Patty Ryan

Video Gamers Club -                                           Steve Wolf

Vocal Thunder -                                           Nancy Casellini

Zentangle -                                                         Lisa Lehman.

2.              High School Co-Curricular Advisor(s) 2016-17

BE IT RESOLVED, that the Board of Education of the Guilderland Central School District hereby accepts the recommendation of the Superintendent to appoint the following co-curricular advisor(s):

Stipended Positions:

Alliance (shared)                                          Alicia Wein & Teresa Wood-Irvin

Amnesty International                                          TBA

Art Club                                                        Kyle Greene

Best Buddies (shared)                                          Annette Lazarus, Michelle Martin & John Miller

Chamber Choir                                          RaeJean Teeter

Chamber Strings                                           Susan Curro

Class of 2020 (2 positions)                            Brenna Autry & Danielle Benner

Class of 2019 (2 positions)                            Carrie Miller & Tammy Zalewski

Class of 2018 (2 positions)                            Lisa Bedian & James Corona

Class of 2017 (2 positions)                            Karen Dayton & Colette Gallagher

Dance Squad                                                        Allison Relyea

Dramatics, Fall Play                                          Andrew Maycock                           

Musical, Director                                          Andrew Maycock

International Club              (shared)                            Megan Tidd & Taylor DeThorne

Jazz Ensemble/Stage Band                            Lee Russo

The Journal                                                        Chris Mazura

Key Club                                                        Annette Sebuyira

Masterminds                                                        Alonna Rudolph & Mark Rudolph

Math League                                                        Jacalyn Stein

Men’s Choir/Singing Dutchmen              Claudia Feeney

Mock Trial(shared)                                          Erica Holland & Joan McGrath

National Honor Society (2 positions)              Marilyn Davis & Colleen Petroff

Natural Helpers (shared)                            Brenna Autrey & Candace Galarneau

SADD  (shared)                                          Christina Holt & Kristen Knapp

Ski Club (shared)                                          Marily Davis & Colleen Petroff

S.T.A.R. (shared)                                          Bernard Rahman & Annette Sebuyira

Student Government                                           Deborah Boyce

TriM Music Honor Society                            Kathleen Ehlinger

Vex Robotics                                          John Ball

Yearbook (3 positions)                            N. Fallon, J. Gregory & M. Jasenski

 

Non-stipended Positions:

Anime Club -                                            TBA

Badminton Club -                                           Debra O’Brien

Chemistry Club -                                           Alicia McTiernan

Environmental Club -                                           Kevin Duffy

Film Club -                                                         Meredith Best

French Club -                                           Christine Rant

Harry Potter Club -                                           Melissa Gergen

Invest in Your Future -                             Joan McGrath

JAVA Programming -                             Warren Bollinger

Med Cross Club -                                           Bernard Rahman

Media Club -                                           Andy Maycock

Model U.N. -                                           Derick Kopff & Carrie Miller

Months of Hope (formerly Huntington’s Awareness)  - Alonna Rudolph

Muslim Student Association -                             Alicia Wein

Pep Band -                                                         Kathleen Ehlinger

Peer Mentor -                                           Michelle Martin, Erica Holland, Carrie Miller & Amy Salamone

Photography -                                           Kyle Greene

Political Debate & Discussion -               Michael Kinnally & Frederick Kopff

Science Olympiad -                                           Anette Sebuyira

Shakespeare Society-                                           TBA

Speech & Debate -                                           Debra Kottage-Perotto

STATIC -                                                         Elizabeth Whitney

Ultimate Frisbee -                                           William Gray & Joseph Renaud

Unified Basketball -                                           Collette Gallagher, Kelly Tynan & John Miller

Youth Activation Committee -                             Collette Gallagher, Allison Relyea & Kelly Tynan

3.              Substitute Teachers, Substitute Nurses, Substitute Teaching Assistants

Abigail Brigham                                            Social Studies 5-6,7-12

Stephanie Bundas                                           Social Studies 7-12

Kristen Callaghan                                            Childhood Education 1-6, Students w/Disabilities 1-6

Kathy Cioppa                                              PreK-6, School District Administration

Priscilla Court                                             Social Studies 7-12

Stephen Marquart                                            BA History, non-cert.

Dylan Moss                                              Students w/Disabilities Gr.1-6

Marissa Muller                                            Childhood Education Gr. 1-6

Cante Yacobellis                                             BS Music, non-cert.

4.              Appointment(s) Over 1.0 FTE:

Name                            Certification Area                            School                                          FTE

Dennis Ball                            Technology Ed.                            Middle School                            1.1

Susan Curro                            Music                                          Middle School                            1.1

5.              Part-Time Appointments(s)

Name                            Certification Area                            School                                          FTE

Katherine Nelson              Reading                                          Westmere                            .3

6.              Kay Dubose, as a part-time FACS teacher at Farnsworth Middle School, effective November 14, 2016 through January 27, 2017.

7.              Courtney Hirsch, as a temporary teaching assistant at Farnsworth Middle School, effective October 5, 2016 through June 23, 2017.  Ms. Hirsch holds Childhood Education (Gr. 1-6), initial certification.

 

*C.              Resignations - Non-Instructional

1.              Kathleen  Walker, a bus driver in the Transportation Department, is resigning for the purpose of retirement, effective January 28, 2017.  Ms. Walker has been employed by the District since September 18, 2000.

 

*D.              Appointments - Non-Instructional

1.              Annual Appointments of 19-A Certification Bus Drivers, Bus Attendants, Mechanics and Non-Instructional Supervisory Personnel in accordance with the New York State Education Law Section 3624

Bus Drivers:

Brian Allen, Dennis Barber, Cynthia Barnick, Victor Benson, Kevin Bloodgood, Lynda Bobar, Charles Brooks, Alexa Brown, Carmelo Calabro, Peter Calabro, Ralph Camardo, Edward Canary, Albert Carson, Ashley Cicchinelli, Kathleen Cranker, Charles Curcurito, Thomas Delligan, Wayne Delligan, Daniel Depasquale, David Ditton, Ronald Emerick, Richard Ericson, Florence Finks, Rosemary Fontaine, Francesca Gaglioti, Brenda Garry, Kevin Goodemote, Richard Green, Michael Hammond, Gregory Howland, James Keefe, William Kenealy, Kenneth Kennedy, Karen Knapp, Christina LaDuke, Margaret LeClair, Jason Lindell, Sheri LoGiudice, James Lohman, Michael Majkut, Theodora Mansfield, Mark Marie, Ana McCarthy, Joan Michael, John Noppa, Anne Parker, Nelson Parker, Rachel Parr, Sheila Richardson, Susan Roberts, Robert Rowe, Patricia Sawyer, Irma Schelker, Lee Schnitzler, Sally Selig, Michael Sokil, BillieJean Solomon, Pamela Spawn, Suzanne Spiak, William Szesnat, Lewis Thayer, Linda Tiffany, Theresa Tran, Lisa Turk, Stephen Vagianelis, Patricia VanBuren, Robert Wagner, Kathlen Walker, Lori Walrath, Karen Ward, James Wengenack, Franklin Whitfield, Robert Wigand, Tina Yerbury

Sub Bus Drivers:

Randy Cole, Guy Comparetta, Bruce France, Charles Kayser, Kevin O’Hanlon, Joseph Perry, Dulcie Reilly, Charles Teuscher

Bus Attendants:

Margaret Barber, Karen Carr, Christy Celentano, Cynthia Clawson, Michael Cole, Patricia McMillen, Debra Platt, Shaula Rickmyre, Diane Schipano, Eileen Schneider, Bonnie VanAlstyne, Michelle Vojnar

Sub Bus Attendants:

Joseph Giso, Justin Phillippe

Mechanics & Helper:

Mitchell Carkner, Kalmon Dunston, Joseph Felso, Justin Labombard, Phat Lam, Joseph Spaulding, Daniel Weber

Dispatchers, 19-A & Non Instructional Supervisors:

Patricia Carroll, Ellen Dorato, Michael Gannon, Theodora Mansfield, Joseph Neil, Danielle Poirier

2.              Student Videographer(s):

Sumner Jewell

3.              Christy Celantano, as a part-time aide/monitor at Altamont Elementary School, effective September 7, 2016. The probationary period for this appointment is fifty-two (52) weeks.

4.              Jessica Glass, as a custodial worker in the Maintenance Department, effective September 26, 2016. The probationary period for this appointment is fifty-two (52) weeks.

5.              Kimberly Jourdin, as a probationary keyboard specialist, effective October 27, 2016.  The probationary period for this appointment from eight (8) weeks to twenty-six (26) weeks.

6.              Tina Yerbury, as a custodial worker in the Maintenance Department, effective October 10, 2016. The probationary period for this appointment is fifty-two (52) weeks.

 

*E.              Requests for Leave of Absence

1.              Christine Huestis, a special education teacher at Farnsworth Middle School, is requesting a parental leave of absence following her period of disability up to but not exceeding inclusively, her 12 weeks of FMLA leave.

2.              Jennifer Rickert, a school psychologist at Altamont Elementary School, is requesting a parental leave of absence following her period of disability through February 26, 2017.

3.              Susan Stealey, a sr. account clerk at the District Office, is requesting an unpaid leave of absence from September 12, 2016 through December 31, 2016.

 

*F.              Emergency Fingerprint Clearance

              Jessica Glass

 

*G              Substitute Aides, Monitors, Bus Attendants, Bus Drivers, Food Service Workers, Cooks, Clerical Workers, Custodial Workers, Messengers, Auto or Maintenance Mechanics or Accountants:

              Heidi Kramphardt                            substitute food service worker

Linda Schaum                                          substitute aide/monitor, clerical

Marisa Weeks                                          substitute aide/monitor

Heidi Schilling                                          substitute clerical

              Elizabeth Cifarelli                            substitute clerical

Information Items

I.              Curriculum & Instruction Information

A.              Six Guilderland Musicians Selected for Conference All-State

Each year, thousands of student musicians in New York State compete for an opportunity to be selected for the prestigious NYSSMA Conference All State Music Ensembles.  Admission to these highly selective groups is based upon the score received the previous spring during the NYSSMA Solo Evaluation Festival. Each student performed before a certified adjudicator who carefully evaluated every aspect of their performance.

 

The Guilderland High School music department is proud to announce that six students were recognized for their exemplary performances including: Ryan Dempsey, Joe  Giordano, Avery Heaney, Julianne Kim, Treasa Powathil, Abigail Ryan.

 

These musicians will spend four days rehearsing in Rochester with gifted students from across the state with the event culminating in a concert at Kilbourn Hall at the Eastman School of Music.

 

Congratulations to all the musicians, their teachers and parents on this outstanding accomplishment.

RESULT:              DISCUSSED

B.              Cybersafety and Social Media Awareness

The Guilderland Central School District will once again be bringing Chris Vollum to the district to share his expertise on the power of social media in the lives of today's learners.  Mr. Vollum is a widely-recognized educator on numerous social platforms including Twitter, Instagram, YouTube, Facebook, Tumblr, Snapchat and Periscope.  He is passionate about the remarkable potential of Social Media, and has presented constructive and safe practices to tens of thousands of students within the past ten years.  He believes that inspiring an individual’s potential with a positive, interactive experience consistently trumps fear-based teaching. Through relatable and current exercises and stories, participants develop practical skills to post online content that reflects value, respect and relevance while minimizing the risk of bullying, cyberbullying and loss of reputation.  Chris presented to students in Guilderland two years ago and we are thrilled to have him return on December 12 and 13.  An evening parent forum will also be facilitated by Chris.

RESULT:              DISCUSSED

C.              Elementary Writing Professional Development

The GCSD elementary writing curriculum has been improved and realigned to learning standards.  To support this effort, new units of study developed by Lucy Calkins and her team from Columbia University's Teachers College, have been incorporated and foundational units for our program.  Built on the best practices and proven frameworks developed over decades of work in thousands of classrooms across the country and around the world, the Units of Study for Teaching Writing, K-8, offer grade-by-grade plans for teaching state-of-the-art writing workshops that help students meet and exceed rigorous global standards. The Units of Study in Opinion/Argument, Information, and Narrative Writing, K-8 will:

 

·              instruct opinion/argument, information, and narrative writing with increasing complexity and sophistication

·              unpack standards as we guide students to attain and exceed those expectations

·              foster high-level thinking, including regular chances to synthesize, analyze, and critique

·              develop and refine strategies for writing across the curriculum

·              support greater independence and fluency through intensive writing opportunities

·              include strategic performance assessments to help monitor mastery and differentiate instruction

·              provide a ladder of exemplar texts that model writing progressions across grade levels

 

To support teachers during implementation, the district has facilitated grade level PD opportunities whereby teachers collaborate in the design of instruction aligned to the units, share best practices, exchange of ideas for further improvement. For this year's sessions, we will be working directly with Jeanne Tribuzzi, a professional developer from the Units of Study Team at Columbia. ​ Jeanne will be working directly with grade level teams from our elementary schools throughout the month of October and into November.

RESULT:              DISCUSSED

II.              School Business Information

A.              Timetable for Staff Involvement, Board Consideration, Public Information and Vote on the 2017-2018 Budget

The Timetable for the 2017-18 Vote and Elections was reviewed and discussed with the Board of Education.

RESULT:              DISCUSSED

B.              Water Testing for Lead

In accordance with the recently released state regulations governing the sampling and testing of water sources in schools for lead contamination, the district completed sampling of the five elementary schools and Farnsworth Middle School on September 29.  The deadline for collecting the samples for these buildings was September 30, 2016.  The samples were taken by an independent environmental services consulting firm.

 

The number of samples taken at each building are as follows:

 

School Building

Samples Taken

Altamont Elementary

61

Guilderland Elementary

110

Lynnwood Elementary

76

Pine Bush Elementary

96

Westmere Elementary

104

Farnsworth Middle School

303

Total

750

 

Sample collection for the high school is currently scheduled to take place over two weekends in October.  The sample collection deadline for the high school is October 31, 2016. 

 

The district does not yet have an indication when the test results from the samples collected to date will be available.

RESULT:              DISCUSSED

III.              Superintendent Information

A.              New York State Council of School Superintendents Fall Conference

Dr. Wiles provided information on the Fall Conference of the New York State Council of School Superintendents that she attended this past Sunday through Tuesday in Saratoga. 

RESULT:              DISCUSSED

B.              2016-2017 Proposed Board of Education Meeting Program Reports

A schedule of proposed presentations and program reports for the 2016-17 school year was reviewed and discussed.

 

Students will be involved in each program report and the showcase of students will continue throughout the year.

 

Allan Simpson said he would like to see the changes to staff and the costs incurred for students moving from 9th grade to 10th grade included in the Update on Inclusion Practices program report.

 

Christine Hayes asked to include enrollment numbers, course names and where the credits can transfer to in the College Credit Opportunity at Guilderland High School program report.  Barbara Fraterrigo asked the Board and Administration to provide an update on any discussion related to the International Baccalaureate program.

RESULT:              DISCUSSED

IV.              Board President Information

A.              New York State Boards Association (NYSSBA) - 2016 Voting Delegate Guide

Board members recently received by e-mail the 2016 Voting Delegate Guide which will be voted on at the fall convention in October 2016.  This guide contains the report of the Resolutions Committee as well as rebuttals received by the September 19 deadline. This year, a total of four rebuttals were received by the New York State School Board Association.

 

A survey of the proposed amendments and resolutions has been prepared and shared with each Board member to complete for use by the board of education voting delegate at the NYSSBA convention. The results will be collected and shared at the October 18 board meeting. Board member Barbara Fraterrigo is the voting delegate for the 2016 Convention to be held in Buffalo on October 27-29, 2016.

RESULT:              DISCUSSED

Action Items

I.              School Business Management Action

A.              Resolution to Accept the Independent Audit Report for the Fiscal Year Ending June 30, 2016 (Roll Call Vote Required)

RESOLVED that the Board of Education accept the Independent Audit Report for the fiscal year ending June 30, 2016 as recommended by the Audit Committee.

 

The resolution was duly put to a roll call vote:

 

              Nine (9)  Yes

              Zero (0)   No             

 

With nine members present voting in the affirmative, the motion passed by a vote of 9-0.

RESULT:              ADOPTED [UNANIMOUS]

MOVER:              Judy Slack, Board Member

SECONDER:              Catherine Barber, Board Member

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Simpson, Slack, Towle-Hilt

B.              Collateral Agreement

Resolved, that the Board of Education approve the Depository Collateral Pledge Agreement with KeyBank National Association and authorize the Superintendent of Schools to execute the agreement.

RESULT:              ADOPTED [UNANIMOUS]

MOVER:              Judy Slack, Board Member

SECONDER:              Catherine Barber, Board Member

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Simpson, Slack, Towle-Hilt

C.              Resolution to Correct the 2016 Tax Rolls and Refunds

RESOLVED, that the Board of Education approve the Application for Corrected Tax Roll for the year 2016-17 and the Applications for Refund and Credit of Real Property Taxes for the years 2014-15 and 2015-16 and authorize the Superintendent to execute the applications.

RESULT:              ADOPTED [UNANIMOUS]

MOVER:              Allan Simpson, Board Member

SECONDER:              Teresa Gitto, Board Member

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Simpson, Slack, Towle-Hilt

D.              Service Agreement

Resolved, that the Guilderland Central School District approves the agreement with Advanced Therapy, (with revision to paragraph 1a to state 30 days) to provide speech, occupational, and/or physical therapy services to students attending Oak Hill School during 2016-17 and authorizes the Superintendent of Schools to execute the agreement.

RESULT:              ADOPTED [UNANIMOUS]

MOVER:              Teresa Gitto, Board Member

SECONDER:              Seema Rivera, Board Member

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Simpson, Slack, Towle-Hilt

E.              EdTechTeam Capital Region Summit Featuring Google for Education

Resolved, that the Board of Education approves the agreement with EdTechTeam, Inc. and authorize the Superintendent of Schools to execute the agreement.

RESULT:              ADOPTED [UNANIMOUS]

MOVER:              Barbara Fraterrigo, Board Member

SECONDER:              Seema Rivera, Board Member

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Simpson, Slack, Towle-Hilt

F.              Federal IDEA Flow-Through Funds Agreements

Recommend the approval of the following memorandum of agreements with respect to the Guilderland Central School District’s allocation of the Approved Special Education Program (ASEP) provider’s share of federal IDEA Flow-Through Funds and the ASEP’s expenditure and record keeping obligations for those funds, and authorize the Superintendent of Schools to execute the agreements:

1.              Achievements

2.              Capital District Beginnings, Inc.

3.              Circle of Friends

4.              Early Childhood Education Center

5.              The New England Center for Children, Inc.

RESULT:              ADOPTED [UNANIMOUS]

MOVER:              Seema Rivera, Board Member

SECONDER:              Allan Simpson, Board Member

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Simpson, Slack, Towle-Hilt

G.              Memorandum of Understanding with Schenectady Community College

Resolved, that the Board of Education approve the Memorandum of Understanding between Schenectady Community College and the Guilderland Central School District for the 2016-17 school year to make available College in the High School courses to high school students for college credit. 

RESULT:              ADOPTED [UNANIMOUS]

MOVER:              Allan Simpson, Board Member

SECONDER:              Gloria Towle-Hilt, Board Member

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Simpson, Slack, Towle-Hilt

H.              Donations

Resolved, that the Board of Education accept the following donations:

·              miscellaneous furniture from Accent Furniture

·              book shelf speakers from Dr. Lori Hershenhart

RESULT:              ADOPTED AS AMENDED [UNANIMOUS]

MOVER:              Judy Slack, Board Member

SECONDER:              Christopher McManus, Vice President

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Simpson, Slack, Towle-Hilt

II.              Superintendent Action

A.              Foreign Travel Approval

Recommend that the following international trip be approved to take place during the 2016-17 school year for middle school students.

 

A. Montreal, Canada - Grade 8 WLC - April 12-13, 2017 - Mrs. Baugh, Ms. Coons, Ms. Broderick

RESULT:              ADOPTED [UNANIMOUS]

MOVER:              Catherine Barber, Board Member

SECONDER:              Gloria Towle-Hilt, Board Member

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Simpson, Slack, Towle-Hilt

B.              Co-Curricular Club Approval

Recommend the request to form the following High School co-curricular club:             

              Engineering Club- Mrs. Kosier

RESULT:              ADOPTED [UNANIMOUS]

MOVER:              Judy Slack, Board Member

SECONDER:              Gloria Towle-Hilt, Board Member

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Simpson, Slack, Towle-Hilt

III.              Board President Action

A.              Board of Education Policy Adoption

The following policies and regulations were adopted:

              4320.2 Music Instrument Program

4320.2-R Music Instrument Program

4321 Programs for Students with Disabilities

4321.1 Allocation of Space for Special Education Programs and Services

4321.2 Preschool Special Education

4321.3 Independent Educational Evaluations

4321.3-R Independent Educational Evaluations Regulation

4321.4 Impartial Due Process Hearings/Selection of Impartial Hearing Officer

4321.4-R Impartial HO Appointment & Compensation Regulation

4321.5 Individualized Education Program Distribution

4773 Individualized Education Program Diplomas

5020.3 Students with Disabilities Pursuant to Section 504

 

Deleting from manual:

            5020.3-E Students with Disabilities Pursuant to Section 504 Exhibit (Deleting)

RESULT:              ADOPTED [UNANIMOUS]

MOVER:              Seema Rivera, Board Member

SECONDER:              Judy Slack, Board Member

AYES:              Gitto, Barber, Fraterrigo, Hayes, McManus, Rivera, Simpson, Slack, Towle-Hilt

Board Committee Reports

Audit Committee

At the September 19 meeting the following items were discussed:

·         Allan Simpson was elected Chair

·         The Independent Audit was reviewed and discussed with Michael Rossi of West and Company, Inc.  The Committee recommends Board approval of the audit

·         Reviewed the 2015-16 Annual Financial Risk Assessment and the management response

The next Committee meeting is scheduled for October 31, 2016 at 8:00 a.m.

 

Business Practices Committee

At the September 22 meeting the questions raised by the Board regarding capital construction donations and the role of the Board was discussed.  The consensus of the committee is that the capital construction project is being administered properly and that an appropriate level of communication has occurred with the board through regular meeting agenda items and weekly reports.

 

The committee also met on October 3 and discussed the possibility of Victory Child Care having a K-5 after school program in the classrooms they are currently not using.   There are many questions and concerns that need to be answeredAs a first step, the committee asked Victory Reidy to provide a written proposal.

 

The committee also discussed the idea of establishing a capital reserve for construction and/or bus purchases.  The committee recommends the Board approve placing a proposition to establish a capital reserve fund for construction with a maximum term of 10 years and a $10,000,000 maximum funding amount on the May 17, 2017 Budget Vote and Elections.  They also recommended transferring the remaining balance of $11,851 from the expiring capital construction reserve fund.

 

Communications Committee

The committee continued their discussion on a strategic planning initiative.  The committee recommends the administration prepare and send out a Request for Proposal for a strategic planning facilitator to help guide the district.  The committee also recommends at the October 18 Board meeting the Board establish a large group of stakeholders to review the RFP’s and interview possible candidates.

 

The discussion on the 2017-18 budget development was continued.  Aubrey Kammler, Communications Specialist, showed sample graphics.   The committee would like to emphasize every step of the way where the community can give their input by using visuals instead of just text.

 

The committee is recommending a mini retreat for the Board of Education to discuss the Board survey questions and results. The retreat would not be longer than 90 minutes.

 

Gloria Towle-Hilt asked if any Board member would be interested in being on the recycling committee to please let her know.

 

Policy Committee

The next policy committee meeting is scheduled for October 5, 2016.